Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (April 2010) > Net Yorum
Net Yorum
Türkiye’nin e-Ticaret Fotoğrafı
Ocak ayı içerisinde Webrazzi, Türkiye’nin 81 ilinden 2070 kişinin katılımıyla internet üzerinden e-Ticaret araştırması gerçekleştirdi. Araştırma grubu bugüne kadar internet üzerinden en az bir kere alışveriş yapmış kişilerden oluşuyor.
%63’ü erkek, %37’si kadın olan katılımcıların %51’i 23-30 yaş ve %34’ü 31-40 yaş aralığında; diğer yaş gurupları ise %15’i oluşturmaktadır. Ankete katılanların çalışma durumlarına bakacak olursak, katılımcıların %59’u “Ücretli çalışıyorum” cevabını verirken; %26’sı Çalışmıyor, %13’ü “Kendi hesabıma çalışıyorum”, %2’lik kısmı ise “Diğer” şıkkını işaretlemiş.
Anketin “Son 1 yıl içinde internet üzerinden kaç kere alışveriş yaptınız?” sorusuna katılımcıların %44’ü 1-3 kere cevabını verirken, %22’si 3-5 kere, %15’i 5-10 kere, %19’u ise 10’dan fazla cevabını vermiş. “Online alışverişi tercih etme sebebiniz nedir?” sorusuna verilen cevaplarda ise “Düşük fiyat” %25 ile en çok tercih edilme sebebi olarak gösterilmiş. “Zaman tasarrufu” İ%21 ile ikinci en çok tercih edilme sebebi olurken; %20 ile “Ürün çeşitliliği”, %17 ile “Detaylı inceleme fırsatı”, %4 ile “Tedarik süreci”, %3 ile “Müşteri ilişkileri”, %10 ile “Hepsi” seçeneği şeklinde sıralanıyor.
“Bugüne kadar gerçekleştirdiğiniz online alışverişlerde hangi ödeme tipini daha çok tercih ettiniz?” sorusuna katılımcıların %83’ü “Kredi kartı” cevabını vermiş; yine %16’sı “Havale”, %1’i ise “Mobil ödeme” yöntemiyle ödeme yaptığını belirtmiş. “İnternet üzerinden alışveriş yaparken alışveriş başına ortalama harcamanız ne kadardır?” sorusuna ise katılımcıların %5’i 25 TL’den az, %12’si 25 TL-50 TL, %27’si 50 TL-100 TL, %32’si 100 TL-250 TL, %16’sı 250 TL-500 TL ve %8’i 500 TL’nin üzerinde alışveriş yaptığını belirtmiş. Bu sorudan anlaşıldığı üzere online alışverişi tercih edenlerin %59 gibi büyük bir çoğunluğu alışverişe 50 TL ile 250 TL arasında ortalama ödeme yapıyor.
“Online alışveriş yapacağınız siteyi seçerken en önemli kriter sizin için aşağıdakilerden hangisidir?” sorusuna katılımcıların %30’u “Tanıdığım firma” yanıtını vermiş. Onu takiben %11 ile “Düşük fiyat” en çok tercih edilen ikinci kriter olurken; katılımcıların %9’u “Ürün çeşitliliği”, %6’sı “Ücretsiz kargo seçenekleri”, %6’sı “Müşteri hizmetleri”, %3’ü “Hızlı tedarik imkanı” kriterlerini seçmiş. İlginç bir şekilde katılımcıların %35’i tüm kriterlerin önemli olduğunu düşünerek bu soruya “Hepsi” cevabını vermişler.
İnternet üzerinden en çok alışveriş yapılan ürün tipini belirlemek amacıyla sorulan “Aşağıdaki kategorilerden bugüne kadar online alışveriş gerçekleştirdiklerinizi işaretler misiniz?” sorusuna katılımcıların %26,70’i Elektronik/Bilgisayar seçeneğini işaretlemiş.
“Online alışveriş yapacağınız web sitesindeki ürün yorumlarını satın almayı düşündüğünüz ürün ile ilgili kararlarınızı etkileyebilir mi?” sorusuna katılımcıların %87’si “Evet, kullanıcı yorumları ürün tercihlerimde önemlidir.” cevabını verirken; %13’lük bir kesim ise “Hayır, kullanıcı yorumları benim için önemli değil.” şıkkını işaretlemiş.
Yapılan araştırma Türkiye’deki mevcut online alışveriş müşterisinin eğilimlerini net olarak ortaya koyuyor. Bundan sonrası için de şirketlerin alması gereken pozisyon açısından fikir veriyor.
Kaynak: Webrazzi

Tavsiye Et
Ayın Siteleri / Nisan 2010
Annelere Özel Sosyal Ağ: Anneysen.com
Anneysen.com, anne ve anne adayları için kurulmuş bir sosyal ağ sitesi. Kurulmasının üzerinden sadece 3 ay geçmesine rağmen site, şimdiden 6700 üyeye ulaşmış durumda. Anneysen.com’un kısa sürede bu seviyeye ulaşması özel bir konuya odaklı girişimlerin başarılı olacağının bir başka göstergesi olarak kabul edilebilir.
 
EfsaneOl.com: Yeni Futbol Menajerlik Oyunu
EfsaneOl.com’u en iyi online futbol menejerlik oyunlarından biri.
Efsane Ol’da kendi takımınızı oluşturduktan sonra takımınızın taktik dizilimini düzenleyebiliyor, antrenman programını planlayabiliyor, finansal durumunuzu yönetebiliyor ve tesislerinizin geliştirilmesi üzerine çalışabiliyorsunuz. Haftanın üç günü lig maçlarına çıktığınız Efsane Ol’da gerçek zamanlı bir lig kurgusu bulunuyor.
 
Ping.fm: Sosyal Medya Hesaplarınızı Tek Noktadan Güncelleyin
Ping.fm sayesinde sosyal medya hesaplarınızı tek bir platform üzerinden güncelleyebiliyorsunuz. Ping.fm’e ekleyebileceğiniz servisler arasında Facebook, Twitter, LinkedIn, MySpace ve Friendfeed’den, Posterous, Tumblr, Ning, Blogger, Hi5 ve Wordpress’e kadar çok geniş bir yelpaze var. Bu da sosyal medyada marka hesaplarını tek bir noktadan güncellemek için oldukça etkili.

Tavsiye Et