Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (February 2004) > Müzik
Müzik
Ahenk
Murat Aydemir, Derya Türkan
Yapım: Kalan Müzik
Yayınlanmasının üzerinden iki-üç yıl geçmiş bir çalışmayı tanıtmak için biraz geç kalınmış olduğu düşünülebilir. Ama o çalışmada iz bırakan, dikkat çeken bazı önemli ayrıntılar varsa ve bu çalışmayı her dinlediğinizde, yeni şeyler keşfetmenizi sağlıyorsa, o zaman defalarca anlatmakta, o keşiflerinizi başkalarıyla paylaşmakta ve başkalarını da keşif yolculuklarına çıkartmakta yarar olduğu söylenebilir. Tanburi Murat Aydemir ve Kemençevi Derya Türkan’ın Kalan Müzik tarafından yayınlanmış olan “Ahenk” adlı albümleri, dinleyiciyi Türk musikisinin geniş, adeta uçsuz bucaksız ufuklarında yeni keşif yolculuklarına çıkarıyor.
Murat Aydemir ve Derya Türkan, Türk musikisinin son yıllarda yetiştirdiği çok önemli iki genç sanatçı. Her iki sanatçı da, Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda, zamanımızın en önemli sanatçıları tarafından yetiştirilmiş; her ikisi de, çaldıkları enstrumanlara yeni zenginlikler katabilmeyi başarmış üstün vasıflı sanatçılar. Bu özelliklerini, “Ahenk” adlı çalışmayı dinlerken de görebilmek mümkün. Öncelikle iki saz arasındaki ahenkten söz etmek gerekiyor. Sultaniyegah, Muhayyer ve Isfahan makamlarında yaptıkları müşterek taksimlerde, tanbur ve kemençe gibi, Türk musikisinin en önemli iki sazı arasındaki ahengi de dinliyorsunuz. Ayrıca Kemanî Tatyos Efendi, Tanburî Cemil Bey, Refik Fersan, Şerif Muhiddin Targan ve Cevdet Çağla gibi, gerçekten hem teknik, hem de melodik olarak üst düzey eserler bestelemiş bestekârların eserlerini mükemmel bir biçimde icra edebilmek de ayrıca takdir edilmeli. Bu bestekârların geleneğini devam ettiren Tanburî Necip Gülses de Murat Aydemir’in hocası. Bu bestekârların eserlerini kusursuz bir biçimde ve dinlemeye doyulmayacak tadlar vererek icra etmek, Murat Aydemir ve Derya Türkan gibi iki gencecik sazende için büyük başarı. Ama asıl önemli olan, geleneksel Türk musikisi sesinin bu genç sanatçılar tarafından yaşatılıyor olması.
Ahenk adlı albümü dinlerken, Türk musikisinin mükemmel zenginliğinde kaybolup gidiyor, iki genç yeteneğin uçsuz bucaksız musiki ufuklarında yolculuk yapıyorsunuz. / Yalçın Çetinkaya

Tavsiye Et