Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (August 2006) > Dosya > Mahir Kaynak: “Bizde Derin Devlet yok maalesef”
Dosya
Mahir Kaynak: “Bizde Derin Devlet yok maalesef”
Derin devlet 1995 yılında, Nabi Avcı ile Kanal 7 televizyonunda yaptığım bir söyleşide ortaya atıldı. Daha önce ifade edildiğine dair bir bilgim yok. Benim “Derin Devlet” le kastettiğim şey ülkenin varlığını sürdürmesi, dünya üzerindeki misyonunu ifa etmesi için gerekli uzun vadeli siyaseti üreten ve bunu gerçekleştirmek için yapılması gerekenleri düşünen, düşüncelerini gerçekleştirecek etkiye sahip olan bir akıldır. Belli bir oluşum biçimi yoktur ve ülkenin tarihsel gelişimi içinde bu güç fiilen oluşur. Türkiye’de bu anlamda bir derin devlet yapılanmasından bahsedilemez. 
Derin devlet konusundaki tartışmalar gerçek derin devletin, kavram olarak yozlaşmasına neden olmuş ve ülkenin geleceği için uygun gördükleri eylemleri yapanlar derin devlet olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Derin devlet, devlete karşı ve onun dışındaki bir oluşum değil, onunla bağlantılı ama onun üzerinde ve günlük siyasî kaygıların üstünde kalabilen fiili bir yapılanmadır. Tartışmalar devleti yeterli görmeyip onun yerini almak isteyenlerin derin devlet sayılmasına yol açmış ve kavramı gerçek anlamının dışına taşımıştır.
Hukuk devletinde örtülü operasyonlar her ülkede vardır. Bunlar mutlaka hukuk dışı değildir ve tek özellikleri gizli oluşlarıdır. Bunlar devletin bilgisi içinde, kayıt altına alınarak yapılan eylemlerdir. Devlet dışındaki oluşumların yaptığı eylemler, amacı ne olursa olsun, suçtur ve hiçbir devlet bunlara izin vermez.

Paylaş Tavsiye Et