Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (May 2004) > Merhaba >
Merhaba
Beş Mim Nazariyesi (!) ile başlattığımız ANLAYIŞ yolculuğunun ilk yılını tamamladık. Mimleri hatırlayalım: Mukadder, Muhtemel, Mevcut, Muhayyel, Mümkün. Ezcümle, tarihin insan çabasıyla oluştuğunu, bilhassa kaotik dönemlerde insan iradesinin önünün açıldığını, bu bakımdan hiçbir şeyin mukadder sayılmaması gerektiğini söylüyorduk. Dergi piyasaya çıktığında Başkan Bush muzaffer bir kumandan edasıyla dolaşıyordu. Şimdi babası gibi başkanlığı kaptırma tehlikesiyle yüz yüze. Dünya sisteminin muhtemel yörüngesini tayin, Bush’a hileyle seçim kazandıranların kudretini aşıyor.
 
Dünya düzeninin mevcut durumundan Soros bile memnun değil. Sıkışan Amerikan elitinin imparatorluk rüyası uluslar-ötesi kapitalist eliti tedirgin ediyor. Yazı ve şehir hayatının bilindiği 5000 yıllık medenî tarihin 4800 yılına egemen olan ana yönetim birimi imparatorluk idi. Kapitalizm kökleştikçe, imparatorluklar yerlerini irili ufaklı millî devletlere bıraktılar. Küreselleşme şiddetlendikçe, merkez devletler birleşip birer imparatorluğa dönüşüyor. Çevredekilerse şaşkınlık içinde, muhayyel ulusluklarına sarılıyorlar. Dar ve kurgusal ulusluk mümkün ve yeterli olsaydı, Almanlarla Fransızlar kol kola Avrupalılığı inşa etmeye girişirler miydi? (Dikkat edin, nazariyemizdeki mim sayısını ikiye katladık!)
 
Türkiye’de iç siyasete oynadıkça çaptan düşen Rauf Denktaş’ın ateşli muhalefetine rağmen Kıbrıslı Türkler BM planına evet deyince, Kıbrıs’ın ve Türkiye’nin uluslararası sistemde manevra alanı genişledi. Avrasya’ya açılmada Türkiye’ye ihtiyaç duyan AB, Türkiye’yi ABD yörüngesinden çıkarmaya çalışacak. Kırk yıldır AB üyeliğini çağdaşlık ölçüsü sayan birçok odağın birdenbire AB düşmanı kesilivermesi kimin hesabı acaba?
 
Bu ayki dosyada Çin’i inceliyoruz. Orta Krallık iki asırlık duraklamadan sonra yeniden dünyanın merkezine yöneliyor. ABD, Soğuk Savaş’ta Rusya’yı çevreleyebildi. Bakalım sarı ırkla baş edebilecek mi?
 
Son dakika haberi: Hasan Kösebalaban’ın bir kızı oldu. Anne ve babayı tebrik ederken, nazariyemize uygun olarak yavru için aşağıdaki adları öneriyoruz: Meryem, Merve, Mürvet, Mahrû, Melahat. Merhaba bebek, merhaba hayat.

Paylaş Tavsiye Et