Kullanıcı Adı: Şifre    
   
  veya Üye olun | Şifremi unuttum
  Arama / Gelişmiş Arama  
   
Skip Navigation LinksArşiv (June 2003) > Merhaba >
Merhaba
Yüzleşme. Karar. Duruş. Anlayış. İlk üç kelime daha önce tescil edilmiş olduklarından, dergimizin adı Anlayış oldu. Bu isimlendirme süreci, elinizdeki dergiyi niçin yayımlamakta olduğumuzu da bir ölçüde açıklamaktadır. Kendimizle ve dünyayla yüzleşmek istiyoruz. Bu karar, bizi sağlam bir duruş ve derin bir anlayış sahibi kılacak temel adımdır. Yüzleşmeden istikametimizi doğrultamaz, kendimizi ve dünyayı anlayamayız. Anlamadan, değiştiremeyiz. Değiştirme niyeti taşımadan da anlayamayız. Bu diyalektik sarmal, kendimizi içine mahpus bulduğumuz düzenin tarihini keşfetme yolculuğuna çıkarır bizi. Sonunda ‘anlarız’ ki, düzenin tarihi ile tarihin düzeni iç içedirler. Tarihin düzenine akıl erdirdikçe, düzenin tarihini doğru anlamaya başlarız.
 
Tarihin düzeninde hiçbir şeyin gerçekleşmesi kaçınılmaz değildir. Fakat bazı şeylerin gerçekleşmesi daha muhtemeldir. Beşerî aklın sınırları içinde, ‘Muhtemel’i kavramaya çalışıyoruz. Yolculuğun ilk durağında bizi üç M daha karşılıyor: Mevcut, Muhayyel ve Mümkün. Mevcutu kabullendikçe, yolculuk arzumuz köreliyor. Düzenin tarihini kutsamaya başlıyoruz. Muhayyelden başka bir şey düşünmedikçe, tarihin düzenini kavrayamıyoruz. Radikalliğimiz bir nesil içinde teslimiyete dönüşüyor. Kurtuluşumuz, Mümkünü kavramakta yatıyor. Mümkün, mevcuttan daha muhteşem; muhayyelden daha soyludur.
 
Anlayış’ın ilk sayısında Irak çıkmazına ve Amerikan siyasî elitinin emperyal ihtiraslarına sahici bir ayna tutmaya çalıştık. TopluYORUM bölümünde her ay anonim yayın mutfağımızın değerlendirmesini bulacaksınız. Sonra ülke siyaseti ve ekonomisi ile dünya siyaseti ve ekonomisi üzerine yazı ve değerlendirmeler. Toplum bölümündeyse, değerli fikir adamı ve sanatçılarımızın inceleme ve denemelerini sunacağız. Açık bir dergi olduğumuzu, samimi ve seviyeli gördüğümüz bütün yazıları yayımlamaktan zevk duyacağımızı bilmenizi isteriz.
 
Daha güzel sayılarda buluşmak üzere.

Paylaş Tavsiye Et
Merhaba
GEÇMİŞ YAZILAR